o nás

„Umění je o sdílení a napojení, ne o vytváření individuálních skládek. Recyklujeme nápady, témata a vize a myslím si, že bychom měli stejně zacházet i s fyzickým materiálem.“ Eva Koťátková

V New Yorku funguje Materials for the Arts, v Leedsu Centre of Creative Reuse a na pražském Žižkově od léta 2021 art re useProjekt vznikl z naléhavé poptávky galerijního a uměleckého provozu. Svépomocí řešíme současně dva dlouhodobé problémy: nedostatečné materiálové zázemí pro tvorbu a kam s aktuálně nepotřebným materiálem ze skončených projektů.

Cílem společné aktivity spolků ArtMap a Skutek je vytvořit hlavní komunikační bod v recyklaci, distribuci a transformaci neužitečného galerijního a výtvarného materiálu na užitečný.

Základním přínosem je soustředit na jedno místo snahy jednotlivců a institucí, usilujících o zodpovědný přístup k surovinám. Vedle materiálové zázemí pro tvorbu a výstavní činnost má i svou nezanedbatelnou funkci ekologickou a edukativní.
 
Sklad nabízí umělcům, galeriím, divadlům, studentům, neziskovým a veřejně prospěšným projektům materiálové i nástrojové zázemí k tvorbě, včetně „know-how“ podpory a inspirace.
Nabízíme zdarma materiál pro tvorbu
. Jedinou podmínkou je návrat darovaného materiálu zpět do kulturního provozu. Primárně galeriím, divadlům, umělcům a obecně prospěšným, neziskovým projektům. Aktuálně dostupný materiál najdete na stránce material, kde si jej můžete objednat a telefonicky domluvíme čas předání.
 
Zároveň poskytujeme kulturním institucím, firmám i uměleckým školám pomoc se smysluplnou redistribucí užitého a aktuálně nepotřebného materiálu, který sami nemohou déle skladovat.
Pomoc s recyklací materiálu.
Skončila výstava, instalace, natáčení, představení nebo jen uklízíte ve skladu? Zavolejte a domluvíme předání. Takto darovaný materiál cíleně redistribuujeme zpět do kulturního provozu. Následné využití dokumentuje stránka realizace.
 
Od června 2021 máme k dispozici objekt bývalé autodílny, který za zvýhodněný nájem projetu poskytla MČ Praha 3 a nyní budujeme síť skladů po celé České republice. Za necelý rok provozu od oficiálního otevření skladu 21. září 2021 jsme rozdali bezmála tisíc položek o celkovém objemu hodně přes 10 tun materiálu.
 
Nabídka i poptávka je od počátku neuvěřitelná. Původní portfolio uživatelů z galerijního prostředí zásadně rozšířili filmové produkce, divadelní scéna a také první komerční subjekty. Co nerozdáme zpět do galerií a divadel, putuje do uměleckých škol a na veřejně prospěšné projekty.
 

Skladu uměleckého materiálu za odvoz je společným projektem:

spolku ArtMap,
který je denně aktualizovaným rozcestníkem pro současné umění a provozovatelem skladu.
Fakturační údaje: Artmap, z. s.
Vojtěšská 196/18, 110 00 Praha 1
IČ: 22906339, DIČ: CZ22906339

a spolku Skutek,
od nějž vzešla myšlenka skladu a který je zároveň autorem úspěšně probíhajícího projektu fb profesní skupiny „Umělecký materiál za odvoz“, tedy jakési virtuální matrice tohoto záměru.
Z programového prohlášení spolku: "Stavíme na vzájemné svépomoci v rámci umělecké obce a společenské solidaritě. Myslíme, že naše problémy musíme pojmenovat my a pak prosazovat jejich řešení ve veřejné debatě. Musíme vytvářet vlastní nástroje ke zlepšení pracovních, životních a tvůrčích podmínek těch, kteří působí na poli výtvarného umění i v jeho nejbližším sousedství."

 

Partneři projektu:

MČ Praha 3
Žižkovská radnice nám za zvýhodněný nájem poskytla objekt bývalé autodílny v Chlumově 8, který v posledních letech sloužil jen příležitostně, jako sklad volebních uren a masopustních masek. Také v oživení domu a napojení na veřejné sítě vodovodu, kanalizace a elektřiny je nám zásadním parťákem a partnerem. Společně usilujeme i o zpřístupnění zahrady, kterou s úřadem a budoucí školou sdílíme, široké veřejnosti k plánovaným workshopům nebo jen k odpočinku uvnitř městské zástavby.

Magistrát HMP
Pražský magistrát nám od počátku pomáhá vytvořit širokou síť spolupráce na platformě vlastních příspěvkových organizací a kulturních aktérů zabývajících se současným uměním a recyklací, jako je tradičně GHMP nebo letos městem zřízená Nábytková banka Praha. Na start projektu, který budujeme jen z vlastních zdrojů a s pomocí dobrovolníků a fanoušků, poskytl i první účelovou dotaci.

shoptet
IT služba, která nám za zvýhodněných podmínek poskytuje platformu pro náš internetový sklad materiálu.

starwork.cz
stavební firma, specialista na výškové práce z lana, lešení a v těžko dostupných terénech, která s námi sdílí auta na svoz materiálu do skladu.

 

Spolupracující subjekty:

(darovali zahálející materiál nebo i jinak podpořili náš projekt)
 

11:55 divadlo

4+4 Dny v pohybu

AMU Praha

AVU  Praha

APA / Asociace producentů v audiovizi

Artyčok

Ateliér Mothers Artlovers

Atrium na Žižkově

Berlínskej Model

.bgreen

BOHEMIA PAPER

Centrum pro současné umění Praha (Galerie Jelení, Galerie Kurzor, Artlist)

City Surfer Office

ČESKÁ CENTRA

České filharmonie - Rudolfinum, Oddělení vzdělávacích programů

Českobratrská církev evangelická

Činoherní klub

COS Store

Designblok

Divadlo PONEC

DIVADLOX10

DSC Gallery

FAIT GALLERY

Film&Sociologie

Fotograf Gallery

Galerie 35m2

Galerie Etc.

Galerie Fotografic

Galerie Jilská 14

GMU / Hradec Králové

Galerie SVIT

Galerie VI Per

Galerie Villa Pellé

GAMPA / Galerie města Pardubic

GHMP / Galerie hlavního města Prahy

Greenfilming

H&M

hunt kastner

IPR - Praha

Kampus Hybernská

KC Vozovna

MČ Praha 7

MUDDUM 

Národní technické muzeum

NEVAN CONTEMPO

NOTABENE ART

Papelote

Papundekl 

Prague Pride

Pragovka Gallery

ProFitArt

Prostor39

Rádio Svobodná Evropa

Reduta Jazz Club

Reinhold Keller production s.r.o.

REUSE CZ / reuse federace

Re-use centrum Palmovka

Revue PANDORA

Rybalka

Sdružení Nového Města pražského

SEFIRA

Společnost Jindřicha Chalupeckého

starwork.cz

STAVplan-CZ

Stillking Films

Studio Družina

Školní freeshop

Tygr v tísni

Trash Queens

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

UMPRUM - Praha

UNIT+SOFA

Základní škola u svatého Štěpána

 

a spousty dobrovolníků i fanoušků.

Děkujeme,
Vaše art re use.