o nás

„Umění je o sdílení a napojení, ne o vytváření individuálních skládek. Recyklujeme nápady, témata a vize a myslím si, že bychom měli stejně zacházet i s fyzickým materiálem.“ Eva Koťátková

V New Yorku funguje Materials for the Arts, v Leedsu Centre of Creative Reuse a na pražském Žižkově od léta 2021 art re useProjekt vznikl z naléhavé poptávky galerijního a uměleckého provozu. Svépomocí řešíme současně dva dlouhodobé problémy: nedostatečné materiálové zázemí pro tvorbu a kam s aktuálně nepotřebným materiálem ze skončených projektů.

Cílem společné aktivity spolků ArtMap a Skutek je vytvořit hlavní komunikační bod v recyklaci, distribuci a transformaci neužitečného galerijního a výtvarného materiálu na užitečný.

Základním přínosem je soustředit na jedno místo snahy jednotlivců a institucí, usilujících o zodpovědný přístup k surovinám. Vedle materiálové zázemí pro tvorbu a výstavní činnost má i svou nezanedbatelnou funkci ekologickou a edukativní.
 
Sklad nabízí umělcům, galeriím, divadlům, studentům, neziskovým a veřejně prospěšným projektům materiálové i nástrojové zázemí k tvorbě, včetně „know-how“ podpory a inspirace.
Nabízíme zdarma materiál pro tvorbu
. Jedinou podmínkou je návrat darovaného materiálu zpět do kulturního provozu. Primárně galeriím, divadlům, umělcům a obecně prospěšným, neziskovým projektům. Aktuálně dostupný materiál najdete na stránce material, kde si jej můžete objednat a telefonicky domluvíme čas předání.
 
Zároveň poskytujeme kulturním institucím, firmám i uměleckým školám pomoc se smysluplnou redistribucí užitého a aktuálně nepotřebného materiálu, který sami nemohou déle skladovat.
Pomoc s recyklací materiálu.
Skončila výstava, instalace, natáčení, představení nebo jen uklízíte ve skladu? Zavolejte a domluvíme předání. Takto darovaný materiál cíleně redistribuujeme zpět do kulturního provozu. Následné využití dokumentuje stránka realizace.
 
Od června 2021 máme k dispozici objekt bývalé autodílny, který za zvýhodněný nájem projetu poskytla MČ Praha 3 a nyní budujeme síť skladů po celé České republice. Za necelý rok provozu od oficiálního otevření skladu 21. září 2021 jsme rozdali bezmála tisíc položek o celkovém objemu hodně přes 10 tun materiálu.
 
Nabídka i poptávka je od počátku neuvěřitelná. Původní portfolio uživatelů z galerijního prostředí zásadně rozšířili filmové produkce, divadelní scéna a také první komerční subjekty. Co nerozdáme zpět do galerií a divadel, putuje do uměleckých škol a na veřejně prospěšné projekty.
 

Skladu uměleckého materiálu za odvoz je společným projektem:

spolku ArtMap,
který je denně aktualizovaným rozcestníkem pro současné umění a provozovatelem skladu.
Fakturační údaje: Artmap, z. s.
Vojtěšská 196/18, 110 00 Praha 1
IČ: 22906339, DIČ: CZ22906339

a spolku Skutek,
od nějž vzešla myšlenka skladu a který je zároveň autorem úspěšně probíhajícího projektu fb profesní skupiny „Umělecký materiál za odvoz“, tedy jakési virtuální matrice tohoto záměru.
Z programového prohlášení spolku: "Stavíme na vzájemné svépomoci v rámci umělecké obce a společenské solidaritě. Myslíme, že naše problémy musíme pojmenovat my a pak prosazovat jejich řešení ve veřejné debatě. Musíme vytvářet vlastní nástroje ke zlepšení pracovních, životních a tvůrčích podmínek těch, kteří působí na poli výtvarného umění i v jeho nejbližším sousedství."

 

Partneři projektu:

MČ Praha 3
Žižkovská radnice nám za zvýhodněný nájem poskytla objekt bývalé autodílny v Chlumově 8, který v posledních letech sloužil jen příležitostně, jako sklad volebních uren a masopustních masek. Také v oživení domu a napojení na veřejné sítě vodovodu, kanalizace a elektřiny je nám zásadním parťákem a partnerem. Společně usilujeme i o zpřístupnění zahrady, kterou s úřadem a budoucí školou sdílíme, široké veřejnosti k plánovaným workshopům nebo jen k odpočinku uvnitř městské zástavby.

KABINET CB
Sociální podnik a re-use centrum v Českých Budějovicích. Naše první regionální pobočka ke svozu a výdeji neužitečného materiálu z oblasti jižních Čech.

Magistrát HMP
Pražský magistrát nám od počátku pomáhá vytvořit širokou síť spolupráce na platformě vlastních příspěvkových organizací a kulturních aktérů zabývajících se současným uměním a recyklací, jako je tradičně GHMP nebo letos městem zřízená Nábytková banka Praha. Na start projektu, který budujeme jen z vlastních zdrojů a s pomocí dobrovolníků a fanoušků, poskytl i první účelovou dotaci.

shoptet
IT služba, která nám za zvýhodněných podmínek poskytuje platformu pro náš internetový sklad materiálu.

starwork.cz
stavební firma, specialista na výškové práce z lana, lešení a v těžko dostupných terénech, která s námi sdílí auta na svoz materiálu do skladu.

 

Spolupracující subjekty:

(darovali zahálející materiál nebo i jinak podpořili náš projekt)
 

11:55 divadlo

4+4 Dny v pohybu

AMU Praha

AVU  Praha

APA / Asociace producentů v audiovizi

Artyčok

Ateliér Mothers Artlovers

Atrium na Žižkově

Berlínskej Model

.bgreen

BOHEMIA PAPER

bubahof

Centrum pro současné umění Praha (Galerie Jelení, Galerie Kurzor, Artlist)

City Surfer Office

ČESKÁ CENTRA

České filharmonie - Rudolfinum, Oddělení vzdělávacích programů

Českobratrská církev evangelická

Činoherní klub

COS Store

Designblok

Divadlo PONEC

DIVADLOX10

DSC Gallery

FAIT GALLERY

Film&Sociologie

Fotograf Gallery

Galerie 35m2

Galerie Etc.

Galerie Fotografic

Galerie Jilská 14

GMU / Hradec Králové

Galerie SVIT

Galerie Vi-Per

Galerie Villa Pellé

GAMPA / Galerie města Pardubic

GHMP / Galerie hlavního města Prahy

Greenfilming

H&M

hunt kastner

IPR - Praha

KABINET CB

Kampus Hybernská

KC Vozovna

MČ Praha 7

MUDDUM 

Národní technické muzeum

Negativ Film Productions

NEVAN CONTEMPO

NOTABENE ART

Papelote

Papundekl 

Planet a Film

Prague Pride

Pragovka Gallery

ProFitArt

Prostor39

Rádio Svobodná Evropa

Reduta Jazz Club

Reinhold Keller production s.r.o.

REUSE CZ / reuse federace

Re-use centrum Palmovka

Revue PANDORA

Rybalka

Sdružení Nového Města pražského

SEFIRA

Společnost Jindřicha Chalupeckého

starwork.cz

STAVplan-CZ

Stillking Films

Studio Družina

Školní freeshop

Temporary Collective

TV Nova

Tygr v tísni

Trash Queens

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

UMPRUM - Praha

UNIT+SOFA

Základní škola u svatého Štěpána

 

a spousty dobrovolníků i fanoušků.

Děkujeme,
Vaše art re use.